wtorek, 12 listopada 2013

Motyw zbrodni w literaturze



Motyw zbrodni jest jednym z najgorętszych tematów poruszanych przez artystów. Przedstawiany jest w literaturze każdego wieku: począwszy od starożytności i skończywszy na czasach obecnych. Można twierdzić, że zbrodnia jest częścią naszej natury, ciemną stroną która drzemie w każdym z nas i czasami mało potrzeba, aby ją uwolnić. Według definicji słownikowej zbrodniarze to osoby, które popełniły bardzo ciężkie przestepstwo.  Przerażaja nas, ale takze fascynują. Czytając o nich często zadajemy pytania: Dlaczego to zrobili? Co nimi kierowało? Co czują? Jak "rodzą się" zbrodniarze?
Odpowiedzi na te pytania jest wiele, ponieważ natura ludzka jest skomplikowana. Nikt nie rodzi się zbrodniarzem, ale każdy z nas, w mniejszym bądź większym stopniu, kryje się zło, które w niektórych sytuacjach może sie obudzić. Aby stać się zbrodniarzem, wystarczy tylko go posłuchać.
O takich wyborach mówi Joseph Conrad w "Jądrze ciemności". Jednym z bohaterów powieści jest Kurtz. Wychował się w Europie, był wykształconym, oświeconym, wszechstronnym człowiekiem, interesował się sztuką, miał narzeczoną. Gdyby nie wyjechał z Europy, prawdopodobnie ciemna strona jego psychiki nigdy nie doszłaby do głosu. Ale Kurtz wyrusza do Afryki w poszukiwaniu złota. Odległośc od cywilizacji powoduje, że Kurtz czuje się bezkarny. Przewyzsza tubylców wiedzą, zdobyczami techniki i dlatego bez problemu ich sobie podporządkowuje. Czuje się niczym władca świata. Odrzuca wszelkie wartości moralne, bezkarnie wykorzystuje i morduje mieszkańców Afryki. Staje się hedonistą. W Europie, wsród cywilizowanych ludzi prawdopodobnie nikt nie podejrzewałby Kurtza o zdolność do okrucieństwa i dążenia do celu bez względu na środki. Jednak z dala od Europy, zdany wyłącznie na siebie, Kurtz pozwala złu drzemiącermu w jego podświadomości wyjśc na jaw. Najlepsze http://ezoplaneta.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz